Dubai baş aşağı gidiyor

Dubai baş aşağı gidiyor

Dünyanın en yüksek binasına sahip Dubai’de emlak fiyatları tepetaklak oldu. Bundan 4 yıl önce 1 milyon dolara satılan bir daireyi şimdilerde 500 bin dolara satın alabilmek mümkün. Dubai’yi tıpkı Türkiye gibi inşaat eksenli büyüme arzusu vurdu.

RECEP BAHAR/DETAY HABER

 

Son 15 yıldır şatafatlı hayatın sembollerinden biri haline gelen Dubai’nin makyajı dökülüyor. Dubai, 2010 yılından itibaren dünyanın en yüksek binasına ev sahipliği yapıyor. Binanın adı Burc Halife ve yüksekliği 828 metre. 160 katı kullanılabilir olan binanın 150. kattan sonraki bölümü çelikten yapılmış. Topla maliyeti ise 1.2 milyar dolar.
Burc Halife’de 2011 başlarında “1+1′ daire 800 bin dolara satılıyordu. Fiyat, 2015 başlarında ise 1 milyon dolara yükseldi. Bugünlerde ise aynı daireye 500-550 bin dolara sahip olabilmek mümkün… Dubai’de konut ve rezidans fiyatları özellikle Rusların ve küresel şirketlerin yoğun ilgisi nedeniyle 2015’te zirveye çıkmıştı. Ancak fiyatlar 2016’dan itibaren gerilemeye başladı ve gerileme devam ediyor. Kısaca yüksek fiyatlı konutlar, alanın elinde patladı.

 

Arz fazlalığı etkili oldu
Dubai’de de konut ve rezidansların para ettiğini görenler tıpkı Türkiye’de olduğu gibi inşaat müteahhitliğine soyundu. Dubai’de halen 1200 vincin işbaşında olduğu belirtiliyor! Yeni projelerin devreye girmesiyle fiyatların daha da aşağı gideceği tahmin ediliyor. Fiyatların baş aşağı gitmesinin etkisiyle başta Palm Cumeyra olmak üzere çok sayıda lüks konut ve rezidans projeleri durduruldu.
Zamanında inşaat sektörünü kontrol altına almayı akıl edemeyen Dubai yönetimi ise şimdi yabancılara 1-3 yıllık yerine 5-10 yıllık oturum vizeleri vererek çöküşü engellemeye çalışıyor. Buna ilaveten konut ve rezidans projesi geliştiren şirketler, yabancıları ‘ayartmak’ için 10 gibi uzun vadeli ödeme planları sunuyor.

 

İstanbul’un kaderiyle örtüşüyor
Dubai’nin yaşadığı kader bize hiç de yabancı değil! Bu bağlamda genelde İstanbul’un kaderiyle paralellik arzediyor zira Türkiye’nin en yüksek binası İstanbul’da yapıldı ve Sapphire İstanbul adlı bu yapı şimdi önemli ölçüde boş.
Oysa bundan 4 yıl önce bu bina 2+1 daire 2 milyon dolara satılıyordu! Binanın altında bulunan AVM ise boşaldı! Ağustos 2018 krizinden önce müteahhitlik özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de cazip işlerin başında geliyordu. Bu durum çok sayıda konut projesinin hayata geçirilmesine yol açtı ancak projelerin bir kısmı yarım kaldı.
Türkiye genelinde stokta yaklaşık 800 bin yeni konutun olduğu ifade ediliyor. Banka kredilerinin yükselmesi nedeniyle iç pazarda talep daralması yaşanması üzerine AK Parti Hükümeti, geçtiğimiz yıl 250 bin dolarlık konut alan yabancıya vatandaşlık vermeye başlamıştı.
Paylaş
Dubai baş aşağı gidiyor sitemize 17 Şubat 2019 tarihinde eklenmiş ve 3 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Haber Resim Galerisi

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :