İçişleri Bakanlığı cevap veremedi

İçişleri Bakanlığı cevap veremedi

7 Ocak’ta Susurluk’ta yaşanan, Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan saldırının aydınlatılması için Niğde Milletvekili Gürer’in verdiği soru önergesi Bakanlık tarafından cevapsız bırakıldı. Önergede, İçişleri Bakanı Soylu’dan cevap talep edilmişti


İmza attığı çalışmalarıyla, eserleriyle ve her kesimden takdir gören, Atatürkçü, milliyetçi ve gerçek dindar duruşuyla milletimizin gönlünde taht kurmuş olan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan, Balıkesir’in Susurluk ilçesinde 7 Ocak’ta gerçekleşen provokatif saldırının üzerinden tam 46 gün geçti. Ancak olay hala aydınlatılmış değil.

Olaydan bir gün sonra, Prof. Dr. Haydar Baş’ın avukatları Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. İftira ve saldırı girişiminden sonra Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube amirleri ile görüştüklerini belirten Prof. Dr. Haydar Baş’ın avukatı Lütfullah Önder, “Prof. Dr. Haydar Baş’ın içinde olduğu araçta üst düzey bir FETÖ şüphelisi olduğu bilgisi üzerine Balıkesir TEM’den Susurluk İlçe Emniyet Müdürlüğüne talimatı kendilerinin verdiğini ifade ettiler. Operasyon emrini kim verdi? Vali mi? İçişleri Bakanı mı? Yoksa başka biri mi” sorularının cevap bulması gerektiğini ifade etmişti.

Provokatif saldırı sıcaklığını korurken konuşan BTP Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil ise; “Hadise sırasında emniyet amiri olduğunu söyleyen bir bayan, ihbarı bizzat kendisinin yaptığını ve talimatın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldiğini söyledi. Biz buna ihtimal vermiyoruz, ancak bu konuyu aydınlatmak da Sayın Bakanın görevidir” ifadelerini kullanmıştı. Suç duyurusuna ve bütün bu açıklamalara rağmen Emniyet görevlilerinin de karıştığı hadisenin aydınlatılması için yetkili mercilerce hiçbir adım atılmadı.

Cevapsız kalması manidar…

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan skandal saldırının aydınlatılması konusunda, BTP kurmaylarının çağrıları ve hukukçuların suç duyurusuna rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmemesi, TBMM’de de gündem oldu.

16 Ocak’ta yazılı bir soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; “07. 01. 2019 tarihinde BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş damadını vatani görevini yapmak üzere Edremit 19. Piyade Subay Tugayı’na teslim edip, dönüş yolundayken Balıkesir ilinin Susurluk ilçesi trafik şubenin önünde yaşanan durum kamuoyuna yansımıştı. Bakanlığınızca konuyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Bu incelemelerle ilgili sonuç nedir?” sorularına yanıt istemişti. Anayasa ve Meclis içtüzüğüne göre soru önergelerinin 15 günlük süre içinde yanıtlanması gerektiği halde söz konusu soru önergesi yanıtsız bırakıldı. 


Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ı hedef alan, Emniyet görevlilerinin de karıştığı olayda emrin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldiği iddiaları da gündeme geldiği halde ilgili soru önergesinin Bakanlıkça cevapsız bırakılması çok manidar bulundu.

Olay nasıl gerçekleşmişti?

Askere giden damadını Edremit’teki birliğine 7 Ocak’ta teslim ettikten sonra Prof. Dr. Haydar Baş, Susurluk’ta skandal bir provokatif saldırının hedefi olmuştu. Terörle mücadele ekipleri ve çok sayıda polis tarafından ‘uzun namlulu silahlarla’ yolu kesilen Baş’ın aracı, kendisini takip eden 8 arabalı konvoydan ayrılarak Emniyet Amirliği binası içindeki büyük bir demir kapıdan içeri alınıp izole edilmeye çalışılmıştı.

Aracın içerisinde Prof. Dr. Haydar Baş’ın olduğunu fark eden bazı polis memurları şaşkınlık yaşarken, sertçe bir tavırla provokasyonu sürdüren biri bayan 3 sivil polis olayı tahrik etmiş, bir sivil memur araçtan inmek isteyenlere belindeki silahı göstererek, sözlü saldırıda ve tahrikte bulunmuştu.

Olay sırasında aracı durduran trafik polisi giysili memur, Prof. Dr. Haydar Baş’ı göstererek, ‘terörist budur’ diyerek iftirasını atmaktan çekinmemişti. Yaklaşık 30 dakika süren tartışmalar esnasında operasyonda yer alan bayan bir emniyet amiri “emri ben verdim” şeklinde konuşmuştu.

ORHAN DEDE/DETAY-HABER

Paylaş
İçişleri Bakanlığı cevap veremedi sitemize 22 Şubat 2019 tarihinde eklenmiş ve 8 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Haber Resim Galerisi

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :